Viete, čo je SM?

Autor: Eva Zaťková | 14.10.2012 o 19:31 | (upravené 14.10.2012 o 19:43) Karma článku: 9,31 | Prečítané:  1204x

Nie je to len pesnička od Rihanny, tá je o niečom úplne inom... SM je skratka pre Sklerózu Multiplex, ochorenie, ktorého príčiny vzniku nie sú známe a nevieme ho ani liečiť. Diagnóza sklerózy multiplex (SM) je pre postihnutých ťažkou ranou osudu. SM je najčastejším ochorením nervového systému, ktoré môže v  mladom veku viesť k trvalému postihnutiu. Skleróza multiplex vedie k rôznorodým symptómom, ako sú poruchy videnia, poruchy citlivosti kože, neurózy alebo myoparalýzy, ktoré sa často vyskytujú exacerbálne. Spúšťacím mechanizmom sú zápaly na myelínových pošvách nervových vlákien centrálneho nervového systému, ktorých príčiny nie sú ešte presne známe.

 

 

Niekde som čitala, že je to choroba mladých, čo je z časti pravda, pretože ňou trpia už mladí, často ani nie dvadsaťroční ľudia. Nechcem vás ale znudiť, nebodaj vystrašiť týmito informáciami, chcem vám predstaviť týchto  ľudí v inom svetle. Napriek tomu, že sú nevyliečiteľní, nie sú zatrpknutí ani uplakaní. Sú to ľudia s obdivuhodným prístupom k životu, večne usmiati a zo zákulisia vieme, že aj neskutočne ukecaní.

 

V združení Nádej Sclerosis Multiplex sa stretávajú ľudia s touto chorobou spoločne so svojimi rodinami. Vzájomne si pomáhajú a vytvárajú jednu veľkú rodinu Nádeje. Stretávajú sa na pobytoch, kde majú prednášky, zábavný program, túry a samozrejme aj oddych. Keď si prezriete ich fotky ( na FB Nádej - združenie sclerosis multiplex), bude z nich na vás vyžarovať neskutočná energia a pozitívna sila. Títo ľudia žiť vedia a to plnohodnotne. Majú nádej! Veď, čo vlastne nádej znamená? Nádej je neochvejná viera v lepší zajtrajšok a často to jediné, čo nám zostane. Našťastie, týmto ľudom zostali aj dobrí priatelia v združení, tu nikdy nie sú sami. Je krásne a úžasné vidieť ľudí, ako sa spájajú pre dobru vec.


Keď sme sa rozhodli ( GEEK Digital Ideamakers), že pomôžeme nejakému združeniu, prvé, čo nás napadlo, bolo, že by to nemalo byť žiadne onkologické združenie. Hoc, sama mám k tomu blízko - traja členovia mojej rodiny na onkologické ochorenie zomreli, no nechcela som ísť touto cestou. O rakovine sa vie mnoho, no o SM sa v takej miere nerozpráva, a pritom je to rovnako závažná choroba, ktorá, bohužiaľ, obyčajne nemáva šťastný koniec.

Takmer rok som cestou do školy cestovala okolo jedného billboardu pred Veľkým Lapášom. Bolo na ňom napísané: “Som nevyliečiteľný optimista”. Nikdy som si ale nestihla dokonca prečítať, na čo vlastne chce ten billboard upozorniť. Až jedného dňa, pár dní po rozhodnutí sa niekomu pomôcť, som okolo billboaru cestovala opäť a tentoraz, napriek rovnakej rýchlosti, sa mi to podarilo dočítať. Čo vám poviem?... Osud! :-) Tak som môj nápad prebrala s kolegami a poslali sme im mail s našou ponukou. Po čase sme sa dohodli na osobnom stretnutí. Stretli sme sa 6. októbra na Radničkiných trhoch v Bratislave s veľmi milou, veselou a príjemnou ženou - pani Jarkou, ktorá je súčasťou združenia. Keď sme sa zoznámili, vychŕlila na nás množstvo informácií, a to rýchlosťou blesku. Ja a Megi (kolegyňa) sme sa snáď po prvý krát nedostali k slovu. To neskutočné množstvo energie, ktorým nás zaplavila a jej pozitívny prístup a nadšenie si nosíme v sebe doteraz.

Po úspešnej dohode na spolupráci pomaly začíname. Dúfam, že verejnosť pochopí, čo znamená SM, čo obnáša a že nie je koncom sveta. Že sa nájdu ľudia, ktorí budú chcieť pomôcť. A nielen pre tých všetkých je tu FB stránka Nádej - združenie sclerosis multiplex. Neskôr vám prinesieme aj príbehy ľudí s týmto ochorením, šťastné, aj menej šťastné, ale hlavne reálne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?